Mana drošība

Saņēmi savā e-pastā vilinošu aicinājumu ieguldīt naudu kripto platformās vai kādu līdzīgu piedāvājumu "izdevīgi" investēt? Kāds no tā, protams, kļūs bagāts, bet maz ticams, ka tas būsi tieši Tu.

Kā rīkoties?

Sazinies ar tās bankas brokeri, kurā Tev ir atvērts maksājuma konts. Viņš ieteiks, kur un kā visdrošāk vari investēt naudu.

Ja tomēr esi nolēmis investēt, ieguldi tikai tik daudz naudas, cik vari atļauties zaudēt. Sliktākajā gadījumā būsi samaksājis par labu mācību, kā nevajadzēja darīt.

Meklē internetā pieejamo informāciju par uzņēmumu, kas Tev piedāvā investēt. Finanšu un ieguldījumu pakalpojumus Latvijā drīkst sniegt tikai uzņēmumi, kas saņēmuši attiecīgo atļauju!

Latvijas Bankas datubāzē https://uzraudziba.bank.lv/tirgus-dalibnieki/ ir pieejams uzņēmumu saraksts, kas saņēmuši licenci, kas reģistrēti finanšu pakalpojumu sniegšanai Latvijā un kas ir tiesīgi Latvijā sniegt pārrobežu pakalpojumus.

Materiālā, ko atradīsi pielikumā, redzēsi piemērus tam, kā atpazīt krāpnieka e-pastu.

Saņēmi e-pastu no kādas personas, kura laipni aicina apskatīt savas fotogrāfijas — spiežot "šeit", bet skaidri redzi, ka "šeit" ir aktīvā saite, uz kuras uzspiežot nonāksi citā lapā?

Kā rīkoties?

Ziņkārību pie malas! Uzspiežot uz aktīvās saites, Tu nevis apskatīsi kādas "daiļavas" vai "skaistuļa" pikantās bildes, bet gan aktivizēsi vīrusu savā datorā. Šis vīruss kopēs Tavas paroles, bankas kontu informāciju u.c. svarīgus datus. Noteikti neklikšķini uz saites un nepārsūti datus!

Materiālā, ko atradīsi pielikumā, redzēsi piemērus tam, kā atpazīt krāpnieka e-pastu.

Esi saņēmis video, kurā teikts, ka esi nofilmēts, apmeklējot "pieaugušo" vietnes? Tiek pieprasīta noteikta naudas summa un nemaksāšanas gadījumā tiek draudēts šo video izsūtīt visiem Taviem kontaktiem vai publicēt sociālajos tīklos?

Kā rīkoties?

Saņemot šādu vēstuli, nekrīti panikā un neapsver maksāšanu. Domā loģiski. Patiesībā video ar Tevi nav uzņemts, bet Tavs e-pasts, parole un citi dati, kurus krāpnieki varētu izmantot iebiedēšanai, ir nonākuši viņu rokās no lietotāju datubāzēm, kas noplūduši no tiešsaistes pakalpojumu sniedzējiem. Ignorē vai vēl labāk izdzēs šāda satura e-pastus. Nekādā gadījumā nepārskaiti naudu uz vēstulē norādīto bitmonētu maka adresi!

Materiālā, ko atradīsi pielikumā, redzēsi piemērus tam, kā atpazīt krāpnieka e-pastu.

Tavā e-pastā iekrīt “priecīga ziņa”, ka esi laimējis iespaidīgu summu vai kādu citu nedefinētu balvu nejauši izvēlētu cilvēku loterijā? Atliek vien uzspiest uz saites un samaksāt „komisijas maksu” par prāvās summas pārskaitījumu uz Tavu kontu, un… diemžēl tie ir meli. Otrs scenārijs - lai laimestu saņemtu, personām ir jāsniedz savi personīgie un bankas kartes dati.

Kā rīkoties?

Ja neatceries, ka piedalījies loterijā, izdzēs šo e-pastu. Ja tomēr esi piedalījies kādā loterijā, pārbaudi, vai e-pasts ir sūtīts no atbilstošā uzņēmuma. Sazinies, lai pārliecinātos par laimestu. Atceries, ka krāpnieki paļaujas uz cilvēku naivumu un alkatību un ka laimesti vienmēr tiek izsniegti bez jebkādas maksas – uz vietas vai ar pārskaitījumu. Pirms piedalīties loterijās kritiski izvērtē interneta vietnes piedāvāto saturs un valodu, kā arī iespējamos loterijas nosacījumus, izvērtē nepieciešamību trešajām personām sniegt savus personas vai bankas kartes datus.

Materiālā, ko atradīsi pielikumā, redzēsi piemērus tam, kā atpazīt krāpnieka e-pastu.

Tu e-pastā saņem paziņojumu par kompensācijas saņemšanu, jo esi iekļauts "krāpšanas upuru" sarakstā? Tev tiek pieprasīts sniegt savus personas datus, nosūtīt pases kopiju un citu sensitīvu informāciju. Šāds aicinājums rada aizdomas, ka šādā veidā tiek izkrāpti fizisko personu dati.

Kā rīkoties?

Padomā, vai esi bijis apkrāpts? Kritiski izvērtē sagatavotā paziņojuma saturu un valodu. Neesi lētticīgs un neizpaud trešajām personām savus datus. Nekādā gadījumā nesūti pases vai cita personu apliecinoša dokumenta kopijas. Ja vēstule ir sūtīta no Tev atpazīstama uzņēmuma e-pasta adreses , vari sazināties ar uzņēmuma pārstāvi un noskaidrot, vai e-pastu sūtījuši viņi.

Materiālā, ko atradīsi pielikumā, redzēsi piemērus tam, kā atpazīt krāpnieka e-pastu.

magnifiercrossmenucross-circle